Moje gotowanie

Zapiekanka z ziemniaków z boczkiem i serem camembert :)

22.07.2013

Moja kolejna propozycja na zapiekankę z ziemniaków dla was. Bardzo szybkie i proste do przygotowania danie, kiedy nie ma czasu na gotowanie :) Tym razem polecam wam zapiekane ziemniaczki z boczkiem i serem camembert. 

Składniki:

- ser camembert kremowy lub z ulubionymi dodatkami
- ziemniaki
- cebula
- boczek wędzony
- sól
- pieprz
- oliwa

Przygotowanie:

Ziemniaczki obieramy, myjemy i kroimy na plasterki, podgotowujemy kilka minut w osolonej wodzie. Cebulę kroimy w półksiężyce, ser camembert w kosteczkę, boczek w paski. Do naczynia żaroodpornego wlewamy trochę oliwy i nakładamy kolejno warstwę ziemniaków, cebuli, kilka pasków boczku i kilka kostek sera. Na wierzch nakładamy więcej boczku i sera camembert. Całość zapiekamy około 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, aż zmieniaki będą miękkie, boczek chrupiący i ser roztopiony, polecam :)


















Smacznego !!!


12.07.2013

Na obiad, na szybko rybka w sezamie :)

Na szybki i wyjątkowo prosty w wykonaniu piątkowy obiad, proponuję wam rybkę panierowaną w sezamie :) Rybkę możecie podać z ryżem i sałatką z rucoli, pomidora i czerwonej papryki z oliwą z oliwek, solą i pieprzem lub z ulubionymi dodatkami.

Składniki:

- kilka filetów ulubionej rybki
- sezam
- jajko
- tymianek
- sól
- pieprz
- sok z połowy cytryny
- oliwa

Przygotowanie:

Filety skrapiamy sokiem z cytryny, posypujemy solą, pieprzem i tymiankiem a następnie odstawiamy na kilkanaście minut do lodówki. Jajko wbijamy do naczynia i roztrzepujemy. Filety obtaczamy w jajku i panierujemy w sezamie. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy rybki z obu stron na złoty kolor, voila :)



















Smacznego !!!


02.07.2013

Sałatka z tuńczykiem, mozzarellą i dużą ilością warzyw w sosie winegret :)

Moja dzisiejsza, pyszna i zdrowa propozycja dla was to sałatka z tuńczykiem, mozzarellą, jajkiem i dużą ilością świeżych warzyw z sosem winegret własnej roboty, polecam :) Sałatka jest bardzo prosta w przygotowaniu, smaczna i pożywna, warto wypróbować ten przepis.

Składniki:

- papryka
- pomidor
- tuńczyk
- oliwki zielone
- jaja gotowane na twardo
- ogórek zielony
- czosnek
- bazylia
- musztarda
- ocet winny
- mozzarella
- oliwa z oliwek
- sól
- pieprz

Przygotowanie sosu winegret:

Łyżkę lub dwie musztardy nakładamy do miseczki, dodajemy łyżkę octu winnego i łyżkę oliwy z oliwek, wszystko razem mieszamy na gładką masę. Dodajemy posiekaną bazylię i doprawiamy solą i pieprzem, odstawiamy.

Przygotowanie sałatki:

Warzywa myjemy i kroimy, tuńczyka odsączamy, mozzarellę i jajka kroimy w kostkę. Do miski wrzucamy kolejno pomidory, posiekany ząbek czosnku, paprykę, ogórka, tuńczyka, oliwki, mozzarellę i jajka, wszystko razem mieszamy. Dodajemy przygotowany wcześniej sos winegret, mieszamy, jesli zajdzie taka potrzeba doprawiamy solą i pieprzem. Sałatkę możemy odstawić na pół godziny do lodówki, podajemy z chrupiącymi grzankami, pycha :)























Smacznego !!!


01.07.2013

Roladki ze szpinakiem, fetą i fasolką zapiekane z wędzonym boczkiem :)

Dzisiejszy post dedykuję mojej Kochanej Mamie, która przygotowała wszystkie składniki tej oryginalnej potrawy :) 

Składniki:

- podwójna pierś kurczaka
- szpinak świeży lub mrożony
- ser feta
- czosnek
- fasolka szparagowa
- kilka plastrów boczku wędzonego
- oliwa
- parmezan
- sól
- pieprz
- śmietana

Przygotowanie:

Na początku przygotowujemy farsz ze szpinaku i sera feta, szpinak (w moim przypadku mrożony) wkładamy do garnka i gotujemy dodając soli, pieprzu, posiekanego czosnku i śmietany. Gdy już jest gotowy, studzimy i dodajemy ser feta pokrojony w kostkę. Fasolkę szparagową gotujemy al'dente, studzimy. Piersi kurczaka dzielimy na porcje, rozbijamy i doprawiamy solą i pieprzem. Na każdym kawałek nakładamy trochę farszu, kilka sztuk fasolki i zawijamy, gotową roladkę zawijamy w plaster boczku wędzonego i wkładamy do naczynia do zapiekania. Kiedy wszystkie roladki są już gotowe, zapiekamy je w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni około 45 min, kilka minut przed końcem zapiekania posypujemy startym parmezanem. Podajemy z czym lubimy, ja podałam je z ryżem i świeżą papryką, polecam :)





















Smacznego !!!


21.06.2013

Penne zapiekane z kurczakiem, pieczarkami i sosem serowym :)

Jeśli na bieżąco śledzicie moje przepisy może zostało wam trochę zupy serowej, z której można zrobić sos do mojej dzisiejszej propozycji obiadowej :) Jeśli nie, możecie w prosty sposób przygotować sos serowy korzystając z dowolnego przepisu lub mojego przepisu na zupę serową, zmniejszając ilość składników zupy i bardziej ją zagęszczając. Po przygotowaniu sosu serowego możecie zająć się przygotowaniem makaronu penne zapiekanego z kurczakiem, pieczarkami i sosem serowym, polecam :)

Składniki:

- makaron penne
- pieczarki
- sos serowy
- pierś kurczaka
- śmietana
- ser tarty lub drobno pokrojony
- parmezan
- cebula
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Po przygotowaniu sosu serowego szklimy na patelni cebulę i czosnek, dodajemy pokrojone w kostkę i doprawione solą i pieprzem piersi kurczaka i podsmażamy na złoty kolor. Makaron gotujemy al dente, odcedzamy, schładzamy zimną wodą i odstawiamy. Do naczynia żaroodpornego lekko wysmarowanego oliwą z oliwek nalewamy trochę sosu serowego a na sos nakładamy ugotowany i ostudzony makaron penne. Makaron polewamy ponownie pozostałym sosem serowym, posypujemy startym lub posiekanym serem i nakładamy warstwę podsmażonego kurczaka. Na osobnej patelni podsmażamy pokrojone pieczarki doprawiając je lekko solą i pieprzem a następnie tworzymy z nich kolejną warstwę zapiekanki. Całość możemy dodatkowo polać odrobiną śmietany i posypać startym parmezanem. Zapiekankę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30 minut. Podajemy z sałatką ze świeżej rucoli i pomidorków koktajlowych, doprawioną oliwą z oliwek, solą i pierzem, polecam :)





















Smacznego !!!


20.06.2013

Zupa serowa :)

Zawsze powtarzam, że moje dania są takie smaczne, ponieważ wkładam w nie serce, zazwyczaj w przenośni ale czasem nawet dosłownie :) Tym razem mam dla was przepis na smaczną zupę serową z sercem laurowym, polecam :)

Składniki:

- bulion warzywny (mój jest własnej roboty, bezmięsny, bez glutaminianu sodu :)
- 3 serki topione kremowe
- tarty ser
- śmietana 18%
- łyżeczka mąki
- szczypiorek
- grzanki
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania bulionu warzywnego, potrzebujemy około 2 litrów bulionu. Marchew, pietruszkę zieloną i korzeń, seler, por, czosnek, cebulę, ziele angielskie i 2 listki laurowe gotujemy, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i odcedzamy (do zupy wykorzystujemy tylko wywar). Wywar wlewamy do garnka i gotujemy na wolnym ogniu, dodajemy serki topione pokrojone w kostkę i mieszamy aż do całkowitego ich rozpuszczenia. Następnie dodajemy starty ser i ponownie mieszamy aż ser się rozpuści. Na koniec dodajemy 2 łyżki śmietany rozmieszane z łyżeczką mąki i lekko zagęszczamy zupę. Musimy uważać aby nie dodać za dużo mąki, ponieważ zupa wyjdzie za gęsta. W zależności od jej konsystencji po dodaniu serów, dodajemy do śmietany odpowiednią ilość mąki lub nie dodajemy jej wcale :) Gotową zupę podajemy z łyżeczką śmietany, szczypiorkiem i grzankami.






















Smacznego !!!


19.06.2013

Sałatka z kukurydzą, jajkiem i tuńczykiem :)

Kocham sałatki, więc dzisiaj mam dla was kolejny ciekawy przepis na sałatkę z tuńczykiem. Szybka do przygotowania i bardzo smaczna, idealna na gorące dni kiedy nie chce nam się jeść ciężkich potraw, polecam :)

Składniki:

- puszka kukurydzy
- puszka tuńczyka
- 3-4 jaja ugotowane "na twardo" :)
- 3 ogórki kiszone
- cebula
- czosnek
- kilka łyżek majonezu
- łyżka lub dwie musztardy
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Kukurydzę odsączamy i wsypujemy do większej miski, dodajemy posiekaną cebulę i czosnek i mieszamy. Kolejno dodajemy odsączonego tuńczyka, pokrojonego w kostkę ogórka i pokrojone jaja. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na koniec dodajemy musztardę, majonez, ponownie mieszamy sałatkę i możemy już nakładać na talerze :) 















Smacznego !!!


18.06.2013

Tarta z cukinią, szpinakiem i mozzarellą :)

Moja propozycja na wyjątkowy obiad dla wyjątkowego gościa? Tarta ze szpinakiem, cukinią i wędzonym boczkiem, zapiekana z mozzarellą :) 

Składniki ciasta:

- pół kostki masła
- jajko
- 1 i 1/2 szklanki mąki
- 3-4 łyżki zimnej wody
- sól
- pieprz

Przygotowanie ciasta:

Mąkę, masło pokrojone w kostkę i jajko ugniatamy razem, doprawiając odrobiną soli i pieprzu. Dodajemy kilka łyżek zimnej wody, mąkę i ponownie ugniatamy. Przygotowane ciasto wkładamy do lodówki na 30 minut, w tym czasie przygotowujemy farsz do tarty. Po przygotowaniu farszu, czekając aż przestygnie wykładamy ciastem formę do tarty, spód nakłuwamy widelcem i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika, zapiekając ciasto 15 minut w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu z piekarnika i przed nałożeniem farszu, podpieczone ciasto studzimy.

Farsz do tarty:

- szpinak (świeży lub mrożony)
- mozzarella
- mała cukinia
- cebula
- czosnek
- sól
- pieprz
- oliwa
- jajko
- 1/2 szklanki wody
- boczek wędzony
- śmietana

 Przygotowanie:

Cebulę i czosnek siekamy i szklimy na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy. Dodajemy cukinię i lekko dusimy. Następnie dodajemy szpinak, dusimy kilkanaście minut, dodajemy łyżkę lub dwie śmietany, doprawiamy solą i pieprzem i dusimy kolejne kilka minut :) Pod koniec duszenia dodajemy pokrojony w kostkę boczek wędzony i podsmażamy kilka minut. Zdejmujemy farsz z ognia i studzimy. Po wystudzeniu nakładamy farsz do podpieczonego wcześniej ciasta, polewamy jajkiem zmieszanym z wodą, na wierzch układamy plastry mozzarelli i zapiekamy około 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Tartę podałam z pomidorkami koktajlowymi, polecam również sałatki ze świeżych warzyw.


























Smacznego !!!


17.06.2013

Placuszki z serka wiejskiego :)

Tym razem miałam ochotę na coś słodkiego i niebanalnego, zrobiłam więc pyszne placuszki z serka wiejskiego podane ze śmietaną i dżemem wiśniowym, mniammm :) Placuszki są bardzo łatwe w przygotowaniu, można je podawać na śniadanie, jako obiad dla małych łasuchów lub słodki podwieczorek, polecam :)

Składniki:

- opakowanie serka wiejskiego
- 1 i 1/2 szklanki mąki
- śmietana kremówka 30%
- łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- jajko
- śmietana 18%
- dżem wiśniowy

Przygotowanie:

Serek wiejski przekładamy do większej miseczki, dodajemy mąkę i mieszamy. Następnie dodajemy cukier, mieszamy, jajko, śmietanę kremówkę i mieszamy na gładką masę. Na koniec dodajemy cukier waniliowy i proszek do pieczenia (masa serowa powinna mieć taką kosystencję aby można było nakładać placuszki łyżką na patelnię). Na patelni rozgrzewamy oliwę i łyżką formujemy placuszki. Podpiekamy na średnim ogniu z obu stron, delikatnie przewracając. W tym przypadku placuszki podajemy ze śmietaną i dżemem wiśniowym. Można je również doprawić cynamonem, dodać jabłka i podawać z cukrem pudrem. Świetnym deserem dla dzieci będą placuszki podane z bitą śmietaną i ulubionymi owocami lub nutellą :)

















Smacznego !!!


15.06.2013

Ekspresowe ciasteczka mojej Mamy :)

Kiedy niespodziewanie zjawią się goście lub przyjdzie Ci ochota na coś słodkiego, przygotuj ekspresowe ciasteczka mojej Mamy z ciasta francuskiego, polecam :) 

Składniki:

- ciasto francuskie
- marmolada
- jajko
- radełko

Przygotowanie:

Ciasto francuskie rozkładamy i radełkiem dzielimy na prostokąty. Na każdy prostokąt nakładamy łyżeczkę marmolady (nie polecam dżemu ze względu na konsystencję). Ciasteczka można też zapiekać z ulubionymi owocami :). Po nałożeniu marmolady lub owoców, sklejamy wszystkie boki i odkładamy. Po sklejeniu wszystkich ciasteczek, smarujemy wierzchy roztrzepanym jajkiem i wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 200 stopni na 15-20 minut. Kiedy ciasteczka są już podpieczone, wyjmujemy na talerze, czekamy chwilkę aż przestygną i możemy się delektować :) 



















Smacznego !!!


13.06.2013

Roladki drobiowe z fasolką i szynką serrano zapiekane w sosie musztardowo-miodowym :)

Dzisiaj mam dla was coś wyjątkowego, roladki drobiowe z fasolką szparagową i szynką serrano zapiekane w sosie musztardowo - miodowym. Uwielbiam połączenie smaku ostrego ze słodkim i wam również polecam :) Roladki podałam z ziemniakami i sałatką z rucoli, roszponki i pomidorków koktajlowych z dodatkiem oliwy z oliwek, soli i pieprzu.

Składniki:

- podwójna pierś kurczaka
- fasolka szparagowa
- szynka serrano
- oliwa z oliwek
- sól
- pieprz
- czosnek
- rucola
- roszponka
- pomidorki koktajlowe
- miód
- musztarda
- parmezan

Przygotowanie:

Sos musztardowo-miodowy:

- 4 łyżki musztardy
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 4 łyżki miodu
- sól
- pieprz

Mleko, musztardę i miód mieszamy na jednolitą masę, doprawiamy solą i pieprzem.

Roladki:

Piersi kurczaka dzielimy na 4, 5 płatów, delikatnie rozbijamy i nacieramy czosnkiem, solą i pieprzem. Fasolkę szparagową gotujemy w osolonej wodzie około 5 minut i studzimy. Na każdy plaster piersi kładziemy po 4 szt. fasolki, zawijamy w roladkę a następnie wszystko zawijamy w plaster szynki serrano i układamy w naczyniu żaroodpornym. Przygotowane roladki polewamy sosem musztardowo-miodowym i zapiekamy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni około 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy roladki, posypujemy startym parmezanem i zapiekamy kolejne 10 minut. Roladki można podać z ziemniakami i sałatką ze świeżych warzyw, polecam :)




















Smacznego !!!

12.06.2013

Ziemniaki pieczone z łososiem wędzonym i serem :)

W jednym z postów możecie znaleźć przepis na pieczone ziemniaczki "hasselback", w tym poście pokażę wam jak zmodyfikowałam ten przepis zapiekając ziemniaki z łososiem wędzonym i serem. Polecam również kombinacje z szynką parmeńską, warzywami lub ulubionymi dodatkami. Ziemniaki przygotowane w ten sposób podajemy jedynie z sałatką, w tym przypadku z roszponki, rucoli i pomidorków koktajlowych. Jest to jedno z tych dań, które wymagają więcej czasu i pracy, ale dla końcowego efektu warto, polecam :)

Składniki:

- kilka młodych ziemniaków
- plasterki sera żółtego
- łosoś wędzony
- masło
- oliwa z oliwek
- sól gruboziarnista
- czosnek
- roszponka
- rucola
- pomidorki koktajlowe
- pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki dokładnie myjemy, nacinamy tak aby nie przeciąć ziemniaka. W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy posiekany czosnek i oliwę, możemy również dodać szczyptę pieprzu. Ziemniaki wkładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy obficie rozgrzanym tłuszczem i lekko posypujemy solą gruboziarnistą (nie dodajemy dużo, ponieważ łosoś sam w sobie jest słony). Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 35 minut, po tym czasie wyjmujemy ziemniaki, czekamy aż trochę przestygną i faszerujemy je łososiem. Ponownie zapiekamy w piekarniku 35 minut. Następnie wyjmujemy ziemniaki, faszerujemy i obkładamy plasterkami sera. Zapiekamy do momentu aż ser się rozpuści, wyjmujemy delikatnie na talerz przykryty ręcznikiem papierowym i odsączamy z tłuszczu. Podajemy z sałatką z roszponki, rucoli i pomidorków koktajlowych z dodatkiem oliwy z oliwek, soli i pieprzu. 

Uwaga: Czas pieczenia ziemniaków uzależniony jest od ich wielkości, średniej wielkości ziemniaki zapiekamy około 1h i 15 minut.














Smacznego !!!


11.06.2013

Zupa z botwinki :)

Zupa z botwinki przypomina mi zawsze ulubione smaki z dzieciństwa. Można nazwać ją sezonowym przysmakiem, którego nie sposób ominąć w jadłospisie. Ja również postawiłam na botwinkę własnej roboty przygotowaną na wywarze bezmięsnym. To była najlepsza zupa botwinkowa jaką w życiu jadłam, polecam :)

Składniki:

- pęczek botwinki
- por
- seler
- marchew
- pietruszka korzeń i zielona
- cebula
- czosnek
- śmietana
- liście laurowe
- ziele angielskie
- jaja gotowane na twardo
- koperek
- ziemniaki
- sok z połowy cytryny
- sól
- pieprz
- masło

Przygotowanie:

Moja zupa przygotowana została na wywarze bezmięsnym, który przygotowujemy gotując seler, por, pietruszkę korzeń i zieloną, cebulę, czosnek, liście laurowe i ziele angielskie z dodatkiem soli i pieprzu. Ugotowany wywar przecedzamy a do zupy botwinkowej dodajemy sam bulion warzywny. Ziemniaki gotujemy w osobnym garnku i dodajemy do zupy botwinkowej pod koniec gotowania. Buraczki kroimy w kostkę, siekamy również łodygi i liście, następnie buraczki podsmażamy na maśle kilka minut, dodajemy posiekaną resztę botwinki i dusimy kilkanaście minut. Tak przygotowaną botwinkę wrzucamy do garnka i zalewamy przygotowanym wcześniej bulionem warzywnym. Gotujemy około 20 minut, dodajemy śmietanę (aby smietana nam się nie zważyła, należy wymieszać ją wcześniej z gorącą zupą i dopiero wlać do garnka), mieszamy, dodajemy ugotowane wcześniej ziemniaki i gotujemy jeszcze kilka minut. Gotową zupę podajemy z łyżeczką śmietany, jajkiem ugotowanym na twardo i posiekanym koperkiem, pychota :)

























Smacznego !!!


10.06.2013

Grzanki z mozzarellą :)

Na śniadanie, kolację lub przekąskę polecam wam grzanki z mozzarellą w dwóch wersjach. W pierwszej wersji grzanki zapiekamy w piekarniku a w drugiej obtaczamy w jajku, bułce tartej i smażymy na patelni. Grzanki przygotowuje się łatwo i szybko, są bardzo smaczne i pożywne, polecam :)

Składniki:

- kilka kromek pieczywa tostowego
- masło
- mozzarella
- jajko
- bułka tarta
- sól
- pieprz
- oliwa
- bazylia
- pomidor
- czosnek

Na początku przygotowujemy masełko czosnkowe, należy dodać do masła posiekany czosnek, sól, pieprz, bazylię i wszystko razem wymieszać. W pierwszej wersji tostów, smarujemy kromki pieczywa masełkiem czosnkowym, kładziemy plaster pomidora i plaster mozzarelli. Zapiekamy w rozgrzanym piekarniku (180 stopni) do momentu aż ser się rozpuści.

W drugiej wersji smarujemy masełkiem kromki pieczywa, kładziemy plaster mozzarelli i plaster pomidora, przykrywamy wszystko drugą kromką pieczywa. Tak przygotowaną kanapkę obtaczamy w jajku, bułce tartej i smażymy na wolnym ogniu z obu stron do momentu aż ser się rozpuści. Grzanki można podać z sałatką ze świeżych warzych, polecam :)
























Smacznego !!!


07.06.2013

Pyszna zupa cebulowa z grzankami czosnkowymi :)

Zawsze zastanawiałam się jak smakuje zupa cebulowa ale nigdy nie miałam okazji jej spróbować, do dzisiaj :) Jestem bardzo zaskoczona jak smaczna jest ta zupka, podana z grzankami czosnkowymi zapiekanymi z serem to mistrzostwo świata, polecam :)

Składniki zupy:

- 5 dużych cebul
- 2 litry bulionu (ja użyłam warzywnego ale może być też mięsny)
- włoszczyzna (marchew, por, seler, pietruszka zielona i korzeń)
- 2 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
- łyżka śmietany
- łyżka mąki
- oliwa

Włoszczyznę myjemy, obieramy i kroimy na kawałki a następnie gotujemy z dodatkiem 2 ząbków czosnku i soli (ja wykorzystałam do zupy powstały w ten sposób bulion z gotowanych warzyw). Cebulę obierami i kroimy w dość grube krążki lub półksiężyce, wrzucamy na rozgrzaną patelnię z dodatkiem oliwy i podsmażamy na złoty kolor. Cebulkę często mieszamy aby się równomiernie podsmażyła, uważamy aby jej nie przypalić bo zupa będzie gorzka. Kiedy cebula jest już gotowa wrzucamy ją do gotującego się wywaru z warzyw i gotujemy około 20 minut doprawiając do smaku solą i pieprzem. Przygotowaną zupę lekko studzimi, wlewamy wszystko do blendera i miksujemy. Aby zagęścić zupę dodajemy trochę śmietany, mąki i miksujemy ponownie na gładką masę. Tak przygotowaną zupę nalewamy do miseczek, dodajemy łyżeczkę śmietany (możemy również posypać startym serem) i podajemy z grzankami czosnkowymi, mniammm :)

Grzanki czosnkowe:

- kilka kromek chleba
- 2 łyżki masła
- posiekany czosnek
- starty ser
- sól
- pieprz
- bazylia

Masełko mieszamy z posiekanym czosnkiem, dodajemy sól, pieprz, bazylię i mieszamy. Kromki chleba smarujemy przygotowanym masłem, posypujemy startym serem, wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 200 stopni i zapiekamy do momentu aż ser się rozpuści. Gorące grzanki podajemy z przygotowaną wcześniej zupą cebulową.



















Smacznego :)


06.06.2013

Fasolka zapiekana z serem :)

Moja propozycja na przystawkę lub lekkie danie obiadowe, to fasolka zielona gotowana i podsmażana na maśle z dodatkiem siekanego czosnku, polana sosem gorgonzola, posypana serem żółtym i zapiekana w piekarniku, rewelacja :) Fasolkę można przygotować podsmażając ją na maśle z dodatkiem bułki tartej i zapiekać posypaną startym serem. Ze względu na to, że zostało mi trochę sosu gorgonzola a nie lubię marnować jedzenia, wykorzystałam go do fasolki, wyszło rewelacyjnie :)

Składniki:

- opakowanie fasolki mrożonej lub fasolka świeża
- starty ser
- sos gorgonzola (sposób przygotowania podany jest w przepisie na polędwiczki z tym sosem)
- 2 lub 3 łyżki masła
- posiekane 3 ząbki czosnku
- oliwa
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Fasolkę gotujemy w osolonej wodzie nie do miękkości, fasolka ma być chrupiąca, po ugotowaniu odsączamy z wody. Na patelni rozpuszczamy masło z dodatkiem posiekanego czosnku a następnie dodajemy ugotowaną fasolkę. Podsmażamy wszystko ze sobą mieszając przez kilka minut aby fasolka zamarynowała się w sosie maślano-czosnkowym, dodajemy troszkę soli i pieprzu. Następnie zawartość patelni wkładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy sosem gorgonzola, posypujemy startym serem i zapiekamy w rozgrzanym piekarniku do momentu aż ser się rozpuści, polecam :)


















Smacznego :)


05.06.2013

Polędwiczki w sosie gorgonzola podane z ziemniakami pieczonymi "hasselback" i sałatką :)

W związku z tym, że polędwiczki w różnej postaci są lubiane przez moją rodzinę, przygotowałam je tym razem z sosem gorgonzola. Do polędwiczek przygotowałam ziemniaczki pieczone "hasselback" lub znane jako ziemniaczki po amerykańsku i mix sałat z pomidorkami koktajlowymi. Całość prezentowała się znakomicie a jeszcze lepiej smakowała. Cały obiad został pochłonięty w przeciągu 15 minut, polecam :)

Obiad dla 3 osób: 

- polędwiczki wieprzowe, około 500 g
- oliwa z oliwek
- kilka posiekanych ząbków czosnku
- zioła prowansalskie
- sól
- pieprz
- 2 ząbki czosnku w całości
- listek laurowy

Przygotowanie:

Polędwiczki myjemy i kroimy na plastry o grubości około 2 cm, delikatnie rozbijamy każdy kawałek. Z oliwy z oliwek, czosnku, soli, pieprzu i ziół prowansalskich przygotowujemy marynatę. Polędwiczki obtaczamy w marynacie lub smarujemy marynatą z obu stron i wstawiamy na godzinę do lodówki. Po godzinie smażymy i dusimy na patelni z dodatkiem 2 ząbków czosnku i liścia laurowego. Polędwiczki podsmażamy często obracając przez kilkanaście minut do uzyskania miękkości po czym wykładamy na talerz, polewamy sosem gorgonzola i gotowe.

Sos gorgonzola:

- 1 i 1/2 szklanki mleka
- ser gorgonzola, około 800 g
- łyżka mąki
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Do rondelka wlewamy mleko i podgrzewamy, dodajemy ser gorgonzola i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się sera. Gotujemy na wolnym ogniu do uzyskania konsystencji sosu (możemy dodać łyżkę mąki aby sos zagęścić), doprawiamy solą, pieprzem i gotowe. 

Ziemniaki "hasselback"

- 8 ziemniaków średniej wielkości
- kilka łyżek oliwy z oliwek
- kilka łyżek masła
- sól gruboziarnista

Przygotowanie:

Ziemniaki myjemy szczoteczką, każdego z nich nacinamy uważając aby nie przekroić całkowicie. W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy oliwę i podgrzewamy. Następnie wkładamy ziemniaki do naczynia żaroodpornego a tym sosem polewamy dokładnie wszystkie ziemniaki. Na koniec każdego ziemniaka posypujemy z wierzchu solą gruboziarnistą, wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do temperatury 200 stopni i zapiekamy ponad 1 godzinę (moje ziemniaczki były gotowe po 1 h i 15 min), w międzyczasie możemy polać dodatkowo ziemniaki masłem. Tak przygotowane ziemniaki okazały się być strzałem w 10 i pozostaną już na stałe w moim jadłospisie. Środek jest mięciutki, nasiąknięty masłem, solą i oliwą a skórka chrupiąca i podpieczona, mniamm :) Mam już nawet pomysł na modyfikację tego przepisu tak, aby same ziemniaczki mogły stanowić pełnowartościowe danie obiadowe ale to wkrótce, tymczasem zapraszam do wypróbowania tej wersji ziemniaków.

Całe danie uświetniła delikatna sałatka z kilku rodzajów sałat (w tym rucoli), z pomidorkami koktajlowymi, posiekaną bazylią, oliwą z oliwek, doprawiona solą i pieprzem. Całość smakowała wyśmienicie więc z pewnością przygotuję to danie jeszcze wiele razy, wam również polecam :)





























Smacznego !!!


04.06.2013

Lasagne ze szpinakiem i serem feta :)


Kolejna propozycja na pyszne lasagne, tym razem ze szpinakiem i serem feta. Przygotowanie tej potrawy jest trochę czasochłonne, ale warto spędzić więcej czasu w kuchni dla efektu końcowego. Lasagne można zapiekać w średniej wielkości formie do pieczenia, ja jednak ze względu na doświadczenie zalecałabym zapiekać osobne porcje w małych foremkach lub półmiskach żaroodpornych.


Składniki:


- makaron lasagne

- opakowanie sera feta 
- szpinak świeży lub mrożony 
- mleko około 500 ml
- czosnek
- śmietana
- trzy łyżki masła
- trzy łyżki mąki
- gałka muszkatołowa mielona
- oliwa z oliwek
- sól
- pieprz
- dwa jajka

Zabawę z obiadem zaczynamy od przygotowania szpinaku, ja użyłam opakowania szpinaku mrożonego. Szpinak wrzucamy do garnka z podgrzaną oliwą i rozmrażamy często mieszając. Kiedy szpinak będzie rozmrożony, dodajemy kilka posiekanych ząbów czosnku (ja dodaję dużo czosnku, ponieważ go uwielbiam :) i doprawiamy solą i pieprzem. Dusimy szpinak kilkanaście minut, pod koniec duszenia dodajemy kilka łyżek śmietany i gotujemy jeszcze chwilę aż odparuje woda. Kiedy szpinak jest gotowy, nakładamy go do miseczki i odstawiamy.


Kolejnym krokiem jest przygotowanie sosu beszamelowego. Tak jak w poprzednim przepisie na lasagne najpierw rozpuszczamy masło, do masła dodajemy kilka łyżek mąki i mieszamy aby nie powstały grudki. Następnie wlewamy mleko, dodajemy 2 żółtka, 2 łyżki śmietany, doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową i podgrzewamy do uzyskania konsystencji śmietany. 


Kiedy szpinak i sos beszamelowy mamy przygotowane, smarujemy formę oliwą z oliwek i nakładamy pierwszą warstę makaronu. Makaron pokrywamy sosem beszamelowym, nakładamy warstwę szpinaku, posypujemy kawałkami sera feta i polewamy sosem. Nakładamy kolejną warstwę makaronu i postępujemy tak samo, sos, szpinak, feta, sos. Ostatnią warstę makaronu polewamy sosem beszamelowym i posypujemy wierzch kawałkami sera feta. Tak przygotowaną lasagne wkładamy do rozgrzanego piekarnika do 200 stopni i zapiekamy około 45 minut. Ważne jest to aby zapiekać lasagne w przykrytej formie przez około 30 min a następnie zdejmując wieczko zapiekać kolejne 15 min. Dzięki temu środek będzie miękki a wierzch lekko chrupiący i zarumieniony, polecam :)



















Smacznego !!!


03.06.2013

Krem paprykowo - pomidorowy z serem feta i grzankami :)

Dzisiaj kolejna propozycja na pyszną i pożywną zupkę, czyli krem paprykowo - pomidorowy. Ze względu na brak wiosny, ciągły deszcz i niską temperaturę dodałam dużo ostrej papryki i chilli. Zupka wyszła bardzo sycąca i świetnie rozgrzewająca :)

Składniki:

- pomidory w puszce 
- oliwa z oliwek
- 2 pomidory
- papryka czerwona
- śmietana
- czosnek
- cebula
- bazylia
- ser feta
- grzanki

Przyprawy:

- sól
- pieprz
- bazylia
- chilli
- papryka ostra
- papryka słodka
- oregano
- majeranek
- tymianek

Przygotowanie:

Pomidory i paprykę kroimy na kawałki, czosnek, cebulkę i świeże listki bazyli siekamy. To wszystko wkładamy do wysmarowanego oliwą naczynia żaroodpornego, doprawiamy solą, pieprzem, papryką i resztą przypraw. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika i dusimy około 20 minut w temperaturze 180-200 stopni. Tak przygotowane i podduszone warzywa wkładamy do blendera, dodajemy pomidory w puszce, łyżkę śmietany i miksujemy na gładką masę. Teraz możemy podgrzać zupkę i jeśli trzeba doprawić do smaku. Zupę podajemy z łyżeczką śmietany, kilkoma kawałkami sera feta i grzankami, polecam :)











Smacznego !!!

29.05.2013

Lasagne bolognese i krem brokułowy :)

Na pierwsze danie podałam ulubioną zupę mojej Mamy, tym razem delikatnie ją modyfikując. Wiele zmian nie było a mimo wszystko odkryłam zupełnie inny smak tej samej zupy. Dzisiejsza zupa-krem z brokułów zawierała gotowane brokuły, ziemniaki, por, seler, pietruszkę korzeń i zieloną, cebulę, czosnek. Do bulionu warzywnego (wywar z gotowanego selera, czosnku, cebuli, pora, marchewki, pietruszki korzeń i zielonej) dodałam soli, pieprzu, chilli, oliwy z oliwek i odrobinę papryki słodkiej. Bulion razem z gotowanymi warzywami zmiksowałam dodając 2 listki bazylii i łyżkę śmietany. Gotowy krem podałam posypany startą mozzarellą i grzankami, ozdabiając kilkoma listkami aromatycznej bazylii, mniammm :)






Na drugie danie lasagne bolognese z dużą ilością sera i bazylii :) 

Sos bolognese:

- pomidory w puszce
- mięso mielone
- cebula
- czosnek
- śmietana
- koncentrat pomidorowy
- tymianek
- majeranek
- bazylia
- oregano
- sól
- pieprz
- oliwa

Pomidory z puszki miksujemy z przyprawami i bazylią i odstawiamy. Na rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy szklimy cebulę, dodajemy czosnek, mięso mielone i podsmażamy. Do podsmażonego mięsa dodajemy przygotowany wcześniej sos pomidorowy i dusimy. Do sosu dodajemy łyżkę śmietany aby sos nam trochę zgęstniał i łyżkę koncentratu pomidorowego. 

Sos beszamelowy:

- masło
- mleko
- mąka
- gałka muszkatołowa
- sól
- pieprz

W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy mąkę i mieszamy na jednolitą masę. Do uzyskanej masy wlewamy zimne mleko i mieszamy. Doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem. 

Przygotowanie:

Blachę w kształcie prostokąta smarujemy oliwą z oliwek, rozkładamy pierwszą warstwę makaronu lasagne i posypujemy startą mozzarellą. Następne warstwy to przygotowany sos bolognese, sos beszamelowy i kolejna warstwa sera. Kolejne warstwy układamy jak pierwszą aż do wyczerpania składników. Ostatnią, wierzchnią warstwę makaronu polewamy obficie sosem beszamelowym i posypujemy dużą ilością startej mozzarelli. Wkładamy ro rozgrzanego piekarnika i zapiekamy około 40 minut w temperaturze 180-200 stopni, polecam :)




























Smacznego !!!


28.05.2013

Kolorowa jajecznica :)

Dzisiaj nie miałam ochoty na nudne śniadanie więc zaszalałam. Jajecznica z dużą ilością pysznych warzyw, szynką i serem podana z chrupiącymi grzankami :) Przepis jest całkowicie spontaniczny, do jajek postanowiłam dodać to, co miałam akurat w lodówce. Wyszło zaskakująco dobre danie na śniadanie, więc jak najbardziej polecam również wam :)

Składniki dla 2 osób:

- 3 lub 4 jajka
- 2 plasterki sera żółtego
- 2 plasterki szynki
- cebula
- pomidorki koktajlowe
- ząbek czosnku
- 2 rzodkiewki
- szczypiorek
- papryka żółta
- roszponka
- sól
- pieprz
- bazylia

Przygotowanie:

Warzywa myjemy, kroimy i siekamy, szynkę i ser żółty kroimy na małe prostokąty. Jajka rozbijamy do miseczki i roztrzepujemy, dodajemy soli, pieprzu i bazylii, odstawiamy. Patelnię z niewielką ilością oleju rozgrzewamy, wrzucamy cebulkę i szczypiorek i szklimy. Następnie dodajemy szynkę i wszystko lekko podsmażamy (w wersji wegetariańskiej nie dodajemy szynki tylko warzywa i ser żółty). Kolejno dodajemy rzodkiewkę, pomidorki i paprykę i wszystko razem chwilę dusimy często mieszając. Kiedy warzywa mamy już gotowe wlewamy przygotowane jajka i delikatnie mieszamy. Kiedy jajka już nam się zaczną ścinać dodajemy posiekaną roszponkę a następnie ser żółty. Jajecznicę podsmażamy na małym ogniu często mieszając do momentu aż jajka się zetną a ser rozpuści. Nakładamy na talerze i podajemy z ciepłymi, chrupiącymi grzankami, mniammm :)
















Smacznego !!!



27.05.2013

Spaghetti z tuńczykiem i oliwkami w sosie pomidorowym :)

Dzisiaj polecam wam przepis na oryginalne spaghetti z tuńczykiem, oliwkami i rucolą w sosie pomidorowym. 

Składniki:

- spaghetti
- sos pomidorowy
- tuńczyk
- cebula
- czosnek
- rucola
- oliwki (zielone lub czarne)
- ser tarty
- bazylia
- oregano
- tymianek
- sól
- pieprz
- śmietana
- oliwa

Makaron wstawiamy do wrzącej wody z dodatkiem soli i oliwy z oliwek i gotujemy al dente. 

Sos pomidorowy:

- pomidory w puszce
- sól
- pieprz
- bazylia
- oregano
- tymianek 
- łyżka śmietany

Pomidory w puszce miksujemy w blenderze z przyprawami, łyżką śmietany i gotowe.

Dodatki do sosu:

Cebulę i czosnek siekamy i szklimy na rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy. Następnie dodajemy oliwki i tuńczyka i podsmażamy wszystko na patelni często mieszając. Po kilku minutach dodajemy posiekaną, świeżą rucolę i mieszamy z zawartością patelni. Tak przygotowane składniki dodajemy do gorącego sosu i dusimy na wolnym ogniu kilkanaście minut. Ugotowany makaron nakładamy na talerze, dodajemy przygotowany sos, posypujemy startym serem i obiad gotowy, polecam :)



















Smacznego !!!



24.05.2013

Zupa - krem z kalafora :)

Ostatnio mam przyjemność gotować dla Mamy, której ulubionym daniem okazały się być zupy - kremy mojego wykonania. Na specjalne życzenie przygotowałam dzisiaj zupę - krem z kalafiora. Brokuły i fasolka już była, pomidory z chilli też, więc tym razem kalafior a kolejne zupy zrobię z groszku, ze szparagów i ze szpinaku. 

Składniki:

- główka kalafiora lub kalafior mrożony
- ziemniaki
- cebula
- czosnek
- seler
- marchewka
- pietruszka (korzeń i zielona)
- starty ser
- bulion
- śmietana
- szczypiorek lub koperek
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Kalafior gotujemy do miękkości, włoszczyznę (cebula, pietruszki, seler, czosnek, marchew) i ziemniaki również gotujemy. Ugotowane składniki wrzucamy do blendera, zalewamy gorącym bulionem, doprawiamy solą i pieprzem i miksujemy na gładką masę. Dodajemy łyżkę lub dwie śmietany i ponownie miksujemy (ja dodałam też trochę startego sera ;). Przygotowany krem nakładamy do mieseczek, posypujemy niewielką ilością startego sera i szczypiorkem lub koperkiem. Podajemy z chrupiącymi grzankami lub groszkiem ptysiowym. Pychotka :)




















Smacznego !!!



23.05.2013

Roladki z polędwiczek z mozzarellą :)

Dzisiejsze danie nie mogło być nudne, ja nie lubię nudy a zwłaszcza w jedzeniu. Uwielbiam kombinować, doprawiać, eksperymentować i cieszyć się efektami swojej pracy. Cudowny jest też widok osób degustujących z ich uśmiechniętymi minami i prawie wylizanym do czysta talerzami. Tak było i tym razem po degustacji obiadu z roladkami w roli głównej, polecam :)

Składniki roladek:

- polędwiczki wieprzowe
- szynka parmeńska
- mozzarella w zalewie
- sól
- pieprz
- posiekany czosnek
- rucola

Przygotowanie roladek:

Polędwiczki kroimy na kawałki i delikatnie rozbijamy, następnie nacieramy je czosnkiem i przyprawami. Mozzarellę kroimy na plasterki. Na każdy plaster szynki parmeńskiej nakładamy kawałek polędwiczki, kładziemy plasterek sera, rucolę i zawijamy razem. Aby nam się nic nie rozpadło podczas smażenia roladki możemy spiąć wykałaczkami. Gotowe roladki kładziemy na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oliwy i smażymy na małym ogniu co jakiś czas obracając. Polędwiczka powinna być miękka a ser rozpuszczony w środku roladki.

Jako dodatek do obiadu użyłam gotowanych ziemniaków, można podawać również z ryżem lub tylko w towarzystwie sałatki ze świeżych warzyw.

Sałatka:

- roszponka
- rucola
- pomidorki koktajlowe
- papryka czerwona
- ogórek zielony
- cebulka
- czosnek
- sól
- pieprz
- bazylia
- śmietana lub oliwa z oliwek

Na talerz nakładamy kilka polędwiczek, ziemniaki i pyszną sałatkę, obiad gotowy :)





















Smacznego !!!



22.05.2013

Zupa - krem z pomidorów z dużą ilością chilli i serem feta :)

Kilka miesięcy temu miałam przyjemność spróbować tej zupy w jednym z krakowskich barów, tak bardzo mi zasmakowała, że postanowiłam przyrządzić swoją wersję. Smak jest niesamowity, połączenie słodkawych pomidorów z delikatnym serem feta i ostrym chilli. 
"Niebo w gębie", polecam :)

Składniki:

- pomidory w puszce
- pomidorki koktajlowe
- bazylia
- cebula
- czosnek
- ser feta naturalny
- chilli (papryczka lub przyprawa)
- majeranek
- oregano
- sól
- pieprz
- oliwa

Przygotowanie:

Pomidorki koktajlowe myjemy i kroimy na części, wkładamy do naczynia żaroodpornego. Do pomidorków dodajemy posiekaną cebulę, czosnek, bazylię, odrobinę oliwy i przyprawy. Mieszamy wszystko ze sobą i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Dusimy wszystko 15 minut w temperaturze 180 stopni. Kiedy pomidorki już zmiękną wrzucamy je do blendera, dodajemy kilka listków bazylii i pomidory w puszce. Miksujemy wszystko na gładką masę, przelewamy do małego garnka i podgrzewamy. Możemy dodać też odrobinę śmietany i dodatkowo przyprawić do smaku (dodajemy dużo chilli :). Kiedy krem jest już gorący nakładamy do miseczek, dodajemy kilka kostek sera feta, chrupiące grzanki, dekorujemy bazylią i można się zajadać do syta :)














Smacznego !!!



22.05.2013

Kolejna odsłona serka wiejskiego :)

Uwielbiam serek wiejski, jest idealnym posiłkiem śniadaniowym i można go przygotowywać na wiele sposobów. Moją ulubioną wersją jest wersja z warzywami różnego rodzaju. Serek można również przygotować na słodko, dodając miód albo ulubione owoce. Wersję na słodko w formie deseru najbardziej polecam dzieciom :)

Składniki dzisiejszego serka:

- serek wiejski
- rzodkiewka
- młoda cebulka
- szczypiorek
- ogórek zielony
- czosnek
- ser żółty
- roszponka
- bazylia
- sól
- pieprz

Sposób przygotowania jest prosty, wystarczy pokroić i posiekać warzywa, dodać do serka i przyprawić. Najlepiej smakuje z chrupiącymi grzankami, polecam.









Smacznego !!!



21.05.2013

Spaghetti zapiekane z brokułami i sosem serowym :)

Propozycja przygotowania spaghetti inaczej, czyli makaron z brokułami zapiekany z sosem serowo-śmietanowym. Jest to bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu danie. Dla miłośników makaronów i wszelkiego rodzaju sosów to danie będzie idealne, polecam :)

Składniki:

- makaron spaghetti
- brokuły ugotowane na półtwardo
- śmietana 18%
- ser starty
- sól
- pieprz
- oliwa

Przygotowanie:

Spaghetti gotujemy w wodzie osolonej z dodatkiem oliwy, brokuły gotujemy na półtwardo. Ugotowany makaron nakładamy do naczynia żaroodpornego, dno naczynia nacieramy oliwą, dodajemy ugotowane brokuły. Śmietanę i tarty ser mieszamy ze sobą na jednolitą masę i doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowany sos nakładamy na przygotowany w naczyniu makaron z brokułami. Całość można posypać posiekaną pietruszką. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy 15-20 minut w temperaturze 200 stopni.  










Smacznego!!!



21.05.2013

Pomidory faszerowane ryżem :)

Dzisiaj proponuję wam lekką ale pożywną przystawkę, czyli pomidory faszerowane ryżem. Bardzo łatwo przygotowuje się tą przystawkę także serdecznie polecam spróbować.

Składniki:

- pomidory
- ryż ugotowany
- czosnek
- cebula
- szklanka bulionu
- posiekana roszponka
- starty ser
- sól
- pieprz
- jajko

Przygotowanie:

Na samym początku wstawiamy ryż do wrzątku i gotujemy do miękkości. Pomidorki myjemy i odcinamy góną część, środek wydrążamy i kroimy w kosteczkę, sok z pomidorów odlewamy do miseczki. Następnie przygotoujemy farsz - na patelni z odrobiną oliwy szklimy cebulę i czosnek, dodajemy ryż i wydrążoną zawartość pomidorów, podsmażamy. Kolejno dodajemy posiekaną roszponkę, sól i pieprz do smaku i na koniec jajko i podsmażamy aż uzyskamy jednolitą masę. Do farszu nie musimy dodawać jajka, wtedy farsz będzie bardziej sypki. Kiedy wszystko jest gotowe, nakładamy farsz do pomidorów, górę posypujemy stratym serem i wkładamy do głębokiego naczynia żaroodpornego. Do naczynia wlewamy bulion wymieszany z sokiem z pomidórów, tak aby nasze pomidory były przykryte do połowy i nakładamy odcięte wcześniej wierzchy. Naczynie żaroodporne przykrywamy i wkładamy do nagrzanego  piekarnika na 15-20 minut w temperaturze około 180 stopni. Należy uważać aby nie trzymać pomidorów za długo w piekarniku, bo mogą się rozpaść. Po wyjęciu z piekarnika delikatnie nakładamy na talerze i już można się delektować, polecam serdecznie :)





















Smacznego !!!



17.05.2013

Cukinie faszerowane mięsem mielonym i warzywami :)

Dzisiejsze danie spodoba się smakoszom mięsa i zapiekanek, przepyszne cukinie zapiekane z mięsem mielonym i warzywami. Danie przygotowuję się dosyć szybko, jest bardzo sycące i smaczne, polecam :)

Składniki:

- 2 średniej wielkości cukinie
- duży pomidor
- cebula
- ząbek czosnku
- około 300 gram mięsa mielonego (nie polecam gotowego, lepiej zmielić samemu)
- bułka tarta, około 2 łyżek
- jajko
- starty, żółty ser
- tymianek
- sól
- pieprz
- majeranek
- 2 łyżki przecieru pomidorowego

Cukinie można przygotować również w wersji bezmięsnej, w tym przypadku polecam farsz z pomidora, papryki i sera mozzarella pokrojonego w kostkę (nie z zalewy).

Przygotowanie:

Cukinie myjemy, przekrajamy na 2 części i wydrążamy środek aby utworzyły nam się łódeczki i posypujemy ich środki niewielką ilością soli. Wydrążony miąższ cukini kroimy na mniejsze kawałki, pomidora kroimy w kostkę, cebulę i czosnek drobno siekamy. Na patelni z niewielką ilością oliwy szklimy cebulę i posiekany czosnek, dodajemy mięso mielone i podsmażamy. Następnie dodajemy pokrojony miąższ z cukini, pomidora i doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i tymiankiem. Farsz dusimy aż cukinia zmięknie a woda wyparuje, po czym dodajemy 2 łyżki koncentratu pomidorowego i mieszamy. Na koniec dodajemy jajko i 2 łyżki bułki tartej i mieszamy wszystko na gęstą masę. Gotowy farsz nakładamy do łódeczek cukini, posypujemy startym serem i zapiekamy 15-20 minut w temperaturze 180 stopni. 























Smacznego !!!



16.05.2013

Sałatka grecka :)

Sezon wiosenny trwa, słoneczko, ciepełko i mnóstwo świeżych warzyw. Warto to wykorzystać przygotowując pyszne i zdrowe sałatki. Ja osobiście uwielbiam sałatki co można zauważyć na moim blogu. Polecam, ponieważ takie odżywianie daje nam sporą dawkę witamin i energii na cały dzień, czujemy się najedzeni ale nie obciążeni. Dzisiaj proponuję wam  sałatkę grecką, trochę zmodyfikowaną przeze mnie, polecam :)

Składniki:

- ser feta (ja wybrałam ser w zalewie czosnkowej z bazylią)
- roszponka
- papryka 
- pomidory
- oliwki (czarne lub zielone, jak kto woli)
- cebulka
- czosnek
- sól
- pieprz
- bazylia
- oliwa 

Przygotowanie:

Warzywa myjemy i osuszamy, pomidory i paprykę kroimy w kostkę, czosnek i cebulę siekamy a oliwki kroimy w krążki. Roszponkę, parykę, pomidory, czosnek i cebulkę mieszamy ze sobą, dodajemy oliwy, soli, pieprzu, bazyli i mieszamy. Nastepnie dodajemy ser feta, oliwki i znowu mieszamy, sprawdzamy czy sałatka jest odpowiednio przyprawiona. Jeśli nie, doprawiamy aby miała smak idealny dla nas i możemy już się zajadać. Sałatkę można podawać z grzankami lub jako dodatek do obiadu, polecam :)


















Smacznego !!!



13.05.2013

Sałatka z tuńczykiem i czerwoną fasolą :)

Bardzo prosta w przygotowaniu a smaczna i zdrowa sałatka, polecam :)

Składniki:

- tuńczyk w kawałkach w oliwie
- roszponka
- papryka czerwona i żółta
- ogórek zielony
- fasola czerwona
- cebula
- czosnek
- sól
- pieprz
- oliwa
- musztarda

Warzywa myjemy i kroimy, tuńczyka i fasolę odsączamy, czosnek i cebulkę siekamy. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy musztardę dla zaostrzenia smaku i gotowe. Podajemy z chrupiącymi grzankami :D



















Smacznego !!!




12.05.2013

Krem brokułowo - fasolowy ze śmietaną i groszkiem ptysiowym :)

Uwielbiam zupy-kremy, lekkie i pożywne, w związku z tym postanowiłam zrobić na obiad krem brokułowo-fasolowy ze śmietaną i groszkiem ptysiowym. Zupka wyszła aksamitna i bardzo smaczna, polecam :)

Składniki:

- brokuły
- fasolka zielona
- ziemniaki
- marchew
- cebula
- czosnek
- bulion
- sól
- pieprz
- śmietana
- groszek ptysiowy

Przygotowanie:

Do przygotowania naszego kremu możemy użyć świeżych lub mrożonych warzyw. Po pierwsze gotujemy warzywa, wszystkie włącznie z cebulą i czosnkiem. Po ugotowaniu odsączamy, wkładamy do blendera, zalewamy 1/2 litra bulionu i miksujemy wszystko na jednolitą masę. Następnie naszą mieszankę podgrzewamy w małym garnku, doprawiamy solą i pieprzem i możemy nakładać na talerze. Do gotowej już zupy dodajemy łyżkę śmietany i groszek ptysiowy, dekorujemy świeżą bazylią i już możemy delektować się wspaniałym smakiem, polecam :)
















Smacznego !!!




12.05.2013

Zapiekanka z młodych ziemniaków z wędzonym łososiem :)

Moja Mama bardzo lubi ziemniaki, więc dzisiejsze danie będzie się składało głównie z młodych ziemniaczków. Przepyszna zapiekanka z młodych ziemniaków z porem i wędzonym łososiem, polecam serdecznie :)

Składniki:

- ziemniaki młode
- łosoś wędzony
- ser żółty 
- śmietana
- jajko
- por
- koperek
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaczki skrobiemy, myjemy, kroimy na cienkie plastry i gotujemy w osolonej wodzie ok. 5 minut. Po podgotowaniu odsączamy z wody i studzimy. Por myjemy i kroimy na cienkie plasty, koper siekamy, łososia dzielimy na małe kawałki. Do naczynia żaroodpornego układamy kolejno warstwami - ziemniaki, łososia, por i doprawiamy solą i pieprzem.

Starty ser mieszamy ze śmietaną, jajkiem, koperkiem, solą i pieprzem i mieszamy ze sobą. Wylewamy wszystko na gotowe warstwy, wstawiamy do piekarnika i zapiekamy (około 30 minut w temperaturze 180 stopni), po zapieczeniu nakładamy na talerze i zajadamy się do syta :) 






















Smacznego !!!



10.05.2013

Gyros z kurczaka i panierowana mozzarella :)


Danie czwartku okazało się być daniem i dla smakoszy mięsa i dla seromianiaków, gyros z piersi kurczaka z sosem czosnkowym i panierowany ser mozzarella a to wszystko z dodatkiem sałatki ze świeżych warzyw, podane z ryżem :)


Gyros z kurczaka


Składniki: 


- pierś z kurczaka

- przyprawa do gyrosa
- oliwa

Piersi kurczaka umyć, pokroić w paski i dokładnie wymieszać z oliwą połączoną z przyprawą do gyrosa. Odstawić do lodówki na około 30 minut. 


Kiedy już jesteśmy gotowi do rozpoczęcia przygotowywania obiadu rozgrzewamy oliwę na patelni, dodajemy paski kurczaka i smażymy na złoty kolor. Po nałożeniu na talerz oblewamy gyrosa sosem czosnkowym i możemy się delektować :)


Sos do gyrosa


Składniki:


- jogurt naturalny

- majonez
- czosnek
- sól
- pieprz
- bazylia

Jogurt naturalny mieszamy z majonezem, dodajemy posiekany ząbek czosnku, sól, pieprz, bazylię, mieszamy i gotowe.


Zapiekana mozzarella:


- ser mozzarella

- jajko
- bułka tarta

Mozzarellę odsączamy, kroimy na cztery kawałki, obtaczamy w roztrzepanym jajku z dodatkiem szczypty soli a następnie w bułce tartej (ja panieruję ser dwukrotnie). Rozgrzewamy oliwę na patelni i smażymy  mozzarellę aż panierka się zarumieni.


Sałatka:


- sałata

- papryka czerwona
- ogórek
- pomidory
- cebula
- oliwa
- sól
- pieprz

Warzywa myjemy, kroimy, siekamy i mieszamy ze sobą. Dodajemy oliwy doprawiamy solą i pieprzem i sałatka gotowa.


Potrawę można podać w kilku wersjach w zależności od upodobań gości. Jako dodatek, oprócz ryżu można użyć frytek, tortilli lub zapakować gyrosa wraz z sałatką do bułki zwanej pita:)


- gyros z sosem, ryż i sałatka

- gyros z sosem, zapiekana mozzarella, ryż i sałatka
- zapiekana mozzarella, ryż i sałatka

Do wyboru do koloru, polecam :)



















Smacznego !!!

P.S. Moja Mama była zachwycona ;)



09.05.2013

Poranna kawa według Pięciu Przemian :)

Kawa przyrządzona według Kuchni Pięciu Przemian ma inne działanie niż kawa sporządzana na sposób tradycyjny. Ma dobroczynne działanie na nasz organizm, przyspiesza przemianę materii, łagodzi bóle głowy, stymuluje pracę nerek, łagodzi napięcia przedmiesiączkowe, osusza i rozprasza śluz dlatego polecana jest przy przeziębieniach, katarze i kaszlu. Kawa gotowana jest bardzo łagodna, dozwolona dla osób z wrzodami żołądka, kawa ta nie przyspiesza bicia serca, nie pobudza też układu nerwowego. Gotowaną kawę zaleca się słodzić miodem, ponieważ cukier może spowodować zablokowanie pracy wątroby. Do takiej kawy nie dodajemy też mleka ani śmietanki, ponieważ utrudniają jej trawienie. Picie kawy sporządzonej w taki sposób działa odżywiająco i energetyzująco, równoważy energetycznie polecam serdecznie :)

Przepis:

- woda (1/2 litra lub litr)
- kawa (najlepiej 100% Arabica, 2-4 łyżki)
- cynamon 
- goździki (2-3 szt.)
- imbir
- sól
- cytryna
- miód

Przygotowanie:

W emaliowanym garnuszku gotujemy wodę, dodajemy szczyptę cynamonu i gotujemy 2 minuty. Następnie dodajemy szczyptę imbiru i goździki, gotujemy kolejne 2 minuty. Kolejną przyprawą, którą dodamy jest sól, wystarczy szczypta zmieszana z łyżką wody, dodajemi i gotujemy znowy przez 2 minuty. Dodajemy kilka kropel cytryny i gotujemy 2 minuty. Na koniec wsypujemy kawę i gotujemy 3-4 minuty, należy uważać aby kawa nam nie wykipiała. Odstawiamy na 2 minuty aby fusy opadły, nalewamy do filiżanek i słodzimy miodem, teraż można delektować się wspaniałym smakiem i aromatem. Po wypiciu kawy można ruszać w świat z mnóstwem dobrej energii :)










Smacznego !!!



08.05.2013

Pasta jajeczna i serek śmietankowy z warzywami :)

Dzisiaj rano zastanawiałam się nad śniadaniem i okazało się, że mam 2 jaja ugotowane na twardo. W związku z tym, że nie lubię marnować jedzenia postanowiłam zrobić pastę jajeczną. A żeby nudno nie było przygotowałam też serek śmietankowy z warzywami. Wszystko co znalazłam w lodówce i dało się wykorzystać zostało wykorzystane :D Została mi też już prawie czerstwy kawałek bagietki, z którego zrobiłam małe grzanki.

Pasta jajeczna:

- jaja ugotowane na twardo
- szczypiorek
- majonez
- chrzan
- czosnek
- sól
- pieprz biały

Ugotowane jaja kroimy na małe kosteczki, dodajemy majonez, łyżeczkę chrzanu i wszystko razem mieszamy . Wrzucamy szczypiorek i posiekany mały żabek czosnku i wszystko razem mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Przyprawiamy solą i białym pieprzem, mieszamy i pasta jajeczna gotowa :)

Serek śmietankowy z warzywami:

- serek śmietankowy
- rzodkiewka
- szczypiorek
- czosnek
- sól
- pieprz biały

Serek śmietankowy mieszamy z pokrojoną drobno rzodkiewką i szczypiorkiem, doprawiamy, mieszamy i gotowe :)

Zestaw warzyw i przypraw do serka dowolny w zależności od potrzeb i zawartości lodówki :)

Na koniec przygotowujemy grzanki, smarujemy pastami, kładziemy na liściu sałaty ozdabiając plastrami pomidora i tylko się opychać (ja już zjadłam i polecam;)!!!




















Smacznego !!!


Gulasz sojowy z warzywami podany z kaszą jaglaną :)

08.05.2013

Dzisiaj polecam na obiad gulasz z kostki sojowej z warzywami podany z kaszą jaglaną. Łatwe i dosyć szybkie danie a pożywne i bardzo zdrowe:) Serwowałam to danie wczoraj na obiad, puste talerze i zadowolone miny mówiły same za siebie :)


Składniki:


- kostka sojowa

- kasza jaglana
- papryka czerwona
- cukinia
- pieczarki
- pomidory
- cebula
- czosnek
- oliwa
- pietruszka zielona
- majeranek
- oregano
- chili
- liść laurowy
- sól
- pieprz ziołowy
- bulion
- mąka
- woda

Przygotowanie:


Kostkę sojową moczymy w bulionie, ja zalewam bulion wrzątkiem i moczę kostkę przez 15 min, następnie odsączam. Warzywa myjemy, obierami, kroimi i siekamy. W średnim garnku z odrobiną oliwy szklimy posiekaną cebulę i czosnek, następnie dodajemy cukinię, paprykę, pomidory, pieczarki i lekko dusimy. Do warzyw dodajemy odsączoną kostkę sojową, mieszamy zawartość garnka, zalewamy szklanką bulionu i dusimy na wolnym ogniu. Kolejnym krokiem jest dodanie przypraw, dodajemy zieloną, posiekaną pietruszkę, majeranek, oregano, chili, sól i pieprz, liść laurowy i dusimy do miękkości. Kiedy wszystkie składniki są już miękkie zagęszczamy nasz gulasz wodą z mąką. Gotujemy kaszę jaglaną, danie można podawać również z innymi kaszami, ryżem, ziemniakami lub na placku ziemniaczanym.


Nakładamy na talerze i zachwycamy się niepowtarzalnym smakiem :)













Smacznego !!! :D




07.05.2013

Wiosenne grzanki z jajkiem sadzonym w papryce:)

Dzisiaj na śniadanie postanowiłam zrobić inną wersję grzanek i wreszcie spróbować swoich sił w przygotowaniu jaj sadzonych w papryce:)

Składniki dla 1 osoby:

- 2 kromki chleba tostowego
- plasterki rzodkiewki
- posiekany szczypiorek
- 2 plastry sera żółtego
- 2 jajka
- 2 liście sałaty
- 2 plastry pomidora
- 2 krążki papryki czerwonej
- oliwa z oliwek
- sól
- pieprz
- bazylia

Samo przygotowanie nie stwarza problemów a smakuje wyśmienicie, polecam:)

Przygotowanie:

Jak to zwykle bywa przed przygotowaniem potrawy myjemy warzywa i jajka:) Rozgrzewamy oliwę na patelni, kładziemy krążki czerwonej papryki a następnie bardzo delikatnie rozbijamy jaja i wlewamy je do naszych krążków. Smażymy na małym ogniu aż do całkowitego ścięcia się jaj. Gdy jajka już "dochodzą" opiekamy tosty, kładziemy plasterek żółtego sera, który stworzy nam serową kołderkę na grzance. Następnie kładziemy na grzanki nasze jaja w papryce i doprawiamy solą i pieprzem. Na wierzch nakładamy plasterki rzodkiewki, szczypiorek i świeże listki bazylii. Gotowe grzanki układamy na liściach sałaty i dodajemy plasterek pomidora. Zestaw warzyw do grzanek wedle uznania, można eksperymentować:) Na całość można też nałożyć odrobinę majonezu lub ulubionego sosu. 

Smacznego!!!
















06.05.2013

Serek wiejski ze świeżymi warzywami i grzankami :)

Uwielbiam lekkie, zdrowe ale pożywne dania. Na śniadanie lubię dostać dużą porcję witamin w postaci świeżych warzyw. Warzyw nie kupuję w marketach i nikomu nie polecam, mam obok mały sklepik warzywny a w nim cuuuuda, wszystko smaczne i świeże:) Przed przystąpieniem do krojenia polecam umyć dobrze warzywa aby pozbyć się pestycydów, super przepis jak to zrobić pod tym linkiem http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-szybko-i-tanio-usunac-pestycydy-z-warzyw-i-owocow/

Składniki:

- serek wiejski
- ogórek zielony
- papryka czerwona
- szczypiorek
- ząbek czosnku (uwielbiam czosnek i dodaję go prawie do każdej potrawy:) 
  Polecam tylko nasz polski czosnek!
- ser żółty
- rzodkiew
- świeża bazylia
- sól i pieprz do smaku
- grzanki

Opcjonalnie możemy dodać pomidory (pamiętajmy, że wtedy nie dodajemy ogórka) i inne warzywa, mięsożercy mogą dodać jeszcze pokrojoną szynkę.

Wszystkie składniki kroimy, siekamy, dodajemy do serka i przyprawiamy wedle własnego uznania.

Na koniec przygotowujemy chrupiące grzanki i gotowe :D

Smacznego !!! 









Smacznego!!!


05.05.2013

Naleśniki z farszem pieczarkowo - serowym z rukolą

Naleśniki robi się łatwo i chyba większość wie jak :) Mimo wszystko polecam kilka różnych przepisów ze strony Kwestia Smaku. http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/nalesniki/nalesniki.html

Składniki:

Farsz do naleśników:

- ząbek czosnku
- cebula
- pieczarki
- sól
- pieprz
- papryka czerwona mielona
- oregano
- bazylia
- oliwa z oliwek

Naleśniki możemy przygotować wcześniej lub równocześnie z przygotowywaniem farszu.

Dodatki do farszu przed zapiekaniem:

- ser żółty
- rukola

Sos:

- majonez lub jogurt naturalny
- posiekany czosnek
- rukola
- sól
- pieprz
- ząbek czosnku

Ilość dodawanych składników proponuję dobierać wedle uznania, osobom zainteresowanym mogę podać optymalne proporcje :)

Przygotowanie:

Siekamy czosnek, cebulę i bazylię i dodajemy na rozgrzaną patelnię. Dodajemy również pokrojone w kostkę pieczarki, lekko podsmażamy. Następnie dodajemy przyprawy wedle uznania, ja dodałam czerwonej, mielonej papryki słodkiej (jeśli ktoś woli pikantniejsze danie może dodać ostrej), oregano, soli i pieprzu. Wszystkie składniki podsmażamy razem często mieszając. Kiedy mamy już przygotowaną zawartość patelni możemy wyłożyć ją na naleśniki na 1/3 części każdego z nich. Na farsz nakładamy starty ser i świeżą rucolę, następnie zawijamy i wkładamy do naczynia żaroodpornego (ja naczynie wyłożyłam dodatkowo folią aluminiową). Ułożone w naczyniu naleśniki posypujemy startym serem i wkładamy do piekarnika do czasu aż ser się rozpuści (temp. 180 stopni, ok 15 min), zapiekamy wedle uznania. Gotowe naleśniki wykładamy na talerz a wierzch smarujemy sosem, voila :D

Sos:

Ząbek czosnku siekamy, dodajemy łyżkę lub dwie (również wedle uznania w zależności od ilości naleśników) majonezu lub jogurtu naturalnego, doprawiamy niewielką ilością soli i pieprzu. Po wymieszaniu dodajemy świeżą rukolę i łączymy składniki. Gotowe :D

Polecam !!! :D 














Smacznego ;)

Komentarze